Vyberte stránku
Psycholog a PSYCHOTERAPEUT

Jan Benda

 

Vystudoval psychologii na FF UK v Praze. Prošel tréninkem satiterapie, Pesso terapie (PBSP), terapie zaměřené na emoce (EFT), terapie zaměřené na soucit (CFT) a řadou dalších kurzů. Ve své práci však čerpá i ze zkušeností se změněnými stavy vědomí a z intenzivní meditační praxe. Dlouhodobě se věnuje především využívání všímavosti a soucitu se sebou v psychoterapii a seberozvoji, ale i v managementu a leadershipu. 12 let působí jako lektor soft-skills v nadnárodních korporacích. 18 let pracuje jako psychoterapeut. 20 let medituje. Rád cestuje do jihovýchodní Asie. Nějakou dobu žil i jako buddhistický mnich na Srí Lance. Téma Mindfulness nyní vyučuje na FF UK v Praze. Věnuje se i vědeckému výzkumu v této oblasti. Pro nakladatelství Portál napsal knihu „Všímavost a soucit se sebou“.

anotace Mindfulness a meditace

Moderní charakteristika dobrého manažera je: sebepoznání, empatie, a holistický přístup k věci. Už to není IQ a EQ. Naše myšlenky nás neustále zavádí k událostem, které se jednak buďto staly či k plánům a cílům, jež jsou budoucností.

Mindfulness (všímavost) je psychologický proces, kdy se životní smysly a myšlenky jedince zpozorní pouze na daný jeden moment, aniž by hodnotily cokoliv, co v daný moment prožíváme. Ve většině výzkumů zkoumajících neurologické účinky všímavosti se ukazuje, že existují konzistentní poznatky, kdy studie kontrolních skupin po 8 – týdenní meditační praxi produkují měřitelné změny – zvýšení šedé hmoty v oblastech mozku spojené s pozorností, učením, pamětí, perspektivním vybíráním, empatií, soucitem, stejně jako ovládáním spánku. Vědci také zjistili snížení šedé hmoty v oblastech spojených se strachem a vnímáním stresu. Jinými slovy, po 8 týdnech tréninku a během 40-minutové denní praxe pozornosti byly pozorovány významné a měřitelné změny v mozku, které vedly k zvýšené pozornosti, ke zlepšení učení, paměti, zlepšení spánkových vzorů a vyšší míře empatie a soucitu stejně jako ke snížení stresu a strachu.

Představíme vám a naučíme Vás meditační techniky, které Vám zajistí zklidnění mysli, snížení stresové hladiny, emocionality a kvalitnější a šťastnější život.